4 najczęstsze usterki układu hamulcowego w Citroenie?

Citroën to bez wątpienia jedna z najbardziej niezawodnych marek samochodów w całej Europie pod warunkiem prawidłowej eksploatacji. Jednak nawet pojazdy tego znanego na całym świecie producenta po jakimś czasie doznają usterki. Często awaria dotyczy układu hamulcowego, który jest bardzo eksploatowaną częścią każdego samochodu. Dlatego też w dzisiejszym wpisie zebraliśmy najczęstsze usterki hamulców w Citroënach.

Jakie są najpowszechniejsze usterki układu hamulcowego w samochodach Citroën?

Do najczęstszych usterek hamulców w Citroënie należą:
  1. przegrzanie lub zużycie klocków i tarcz hamulcowych;
  2. korozja przewodów hamulcowych;
  3. zużycie się płynu hamulcowego;
  4. awaria układu ABS/ESP.

Objawem awarii układu hamulcowego w Citroënie zwykle jest:
  1. drżenie kierownicy,
  2. zapadający się pedał hamowania,
  3. charakterystyczne głośne szuranie,
  4. w ekstremalnym przypadku brak hamowania.

Należy zaznaczyć, że powyższe usterki mogą mieć wiele różnych przyczyn składających się na jeden objaw. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza profesjonalna diagnostyka, która bez specjalistycznej wiedzy jest trudna.

Co może prowadzić do powyższych usterek? 

Zwykle ma na to wpływ niska jakość elementów wykonawczych układu hamulcowego, zbyt mocne dokręcenie kół jezdnych powodujące odkształcenie powierzchni styku tarczy i piasty, nieprawidłowy dobór płynu hamulcowego, nieprawidłowo przeprowadzona procedura serwisu hamulców czy po prostu wiek pojazdu.

Jak naprawić zepsute hamulce w Citroënie?

Oczywiście najlepszym sposobem na naprawę układu hamulcowego zawsze jest wizyta w profesjonalnym warsztacie, który specjalizuje się w naprawach hamulców w autach marki, na przykład Citroën Special w Warszawie. Wtedy dopiero można mieć pewność, że części zamienne zostaną idealnie dopasowane do modelu Citroena, a mechanik zna jego układ hamulcowy jak własną kieszeń.
Trzeba tutaj wspomnieć, że amatorskie naprawy układu hamulcowego są bardzo niebezpieczne, gdyż wystarczy tylko jeden błąd, aby doprowadzić do wypadku na drodze w najmniej oczekiwanym momencie.

Szerokiej drogi!